Aşılı Ceviz Fidanı

 Aşılı ceviz fidanı erken meyveye yatar ve bol meyve verir. Meyvelerine oranla aşılı ceviz fidanının meyvesi daha büyüktür. Aşılı ceviz fidanının meyve verimi uzun yıllar boyunca devam eder. Meyvelerinin kabukları ince kabukludur, içi ise beyaz ve dolgundur. Aşılı ceviz fidanı sürekli aynı meyve verir ve meyve kalitesinde sapma olmaz, standarttır. Aşılı ceviz fidanı ağaçları fazla boy yapmaz. Aşılı fidan her iklim ve yöreye uygun olmakla beraber hastalıklara karşı çok dirençlidir aşılı ceviz fidanı ağacının ömrü 100 ila 150 yıl arasında değişmektedir.

Ülkemizde ağaç başına verim 33-37 kg arasında değişmektedir. Aşılı ceviz fidanları ile bahçe oluşturulduğunda meyve veriminde aşısızl ağaçlara göre % 50-60 oranında artış sağlanabilir.

Aşısız (güre,anaç,delice,yabani) cevizler 7-10 yaşlarında meyve vermeye başlarken , aşılı cevizler ise 3 yaşından itibaren meyve vermeye başlamaktadır.Örneğin;aşısız ceviz ağaçlarından 6 kg kabuklu meyveden en fazla 1,5-2 kg iç alınırken, aşılı ceviz fidanı ağaçlarından 6 kg cevizden en az 4 kg iç meyve alınmaktadır.  

ceviz fidanı aşılı ceviz fidanı sertifikalı ceviz fidanı ceviz fidanı fiyatları